Description
Semperit COMFORTLIFE 2 165/60R15 77H
Semperit: Opony letnie
Opony letnie Semperit Comfort-Life 2 w rozmiarze 165/60 R15 77H
Opony letnie Semperit Comfort-Life 2 165/60 R15 mają za zadanie zapewnić bezpieczne podróżowanie niezależnie od warunków drogowych. Jak należy rozumieć oznaczenie rozmiaru opony? Pierwsza liczba w rozmiarze 165/60 R15 to szerokość opony podawana w milimetrach (tutaj 165 mm). Wysokość profilu to 60 (liczba jest procentem z szerokości – tutaj 99. Średnica tego modelu ma z kolei 15 cali. Indeks nośności modelu Semperit Comfort-Life 2 165/60 R15 to 77, a indeks prędkości H. Za hamowanie na mokrej drodze produkt otrzymał klasę B na etykiecie, E w kategorii oporów toczenia i 70 dB w pomiarze hałasu zewnętrznego. Opony 165/60 R15 najczęściej montowane są w samochodach takich, jak Opel Corsa, Ford Fusion, BMW Seria 3, Opel Zafira, Volvo V40 czy Kia Carens. Konstrukcja opon letnie Semperit Comfort-Life 2 165/60 R15 jest przystosowana do osiągów czy możliwości właśnie takich aut.
Opony do samochodu osobowego
Comfort-Life 2 w rozmiarze 165/60 R15 sklasyfikowany został przez producenta jako ogumienie osobowe. Opony osobowe mogą być całoroczne, letnie lub zimowe. W zależności od potrzeb czy posiadanego budżetu kierowcy mogą wybierać wśród najtańszych opon osobowych klasy ekonomicznej, średniej (dobry stosunek ceny do jakości) lub premium (najwyższy poziom osiągów). Opony osobowe najczęściej wyposażone są w bieżnik asymetryczny (szczególnie te modele do samochodów o większej mocy) lub kierunkowy (najbardziej popularny wśród opon zimowych i całorocznych, ale jest też często stosowany w oponach letnich).
Klasa – średnia. Sprawdzone technologie oraz najlepszy stosunek ceny do jakości
Opony firmy Semperit pozycjonowane są przez branżę motoryzacyjną jako produkty klasy medium. Opony klasy średniej to rozwiązanie kompromisowe pomiędzy oponami ekonomicznymi, a modelami klasy premium. Zapewniają zoptymalizowane osiągi na każdej nawierzchni i doskonale sprawdzają się w ruchu miejskim i na trasach, a także gwarantują krótką drogę hamowania i komfort prowadzenia. Z opon klasy średniej zadowoleni będą kierowcy jeżdżący w zróżnicowanych warunkach i preferujący zrównoważony styl jazdy. Najpopularniejsi producenci opon klasy średniej, to: Semperit, Cooper, Uniroyal, BFGoodrich czy Fulda.
Etykieta unijna opon Comfort-Life 2 165/60 R15 czyli ocena spalania, hałasu i hamowania
Spalanie paliwa – ocena E Opory toczenia to siły działające na opony przeciwnie do kierunku jazdy (tarcie, opór powietrza itd.). Im gorzej dany model się im przeciwstawia, tym ma większe opory toczenia, a więc potrzebuje więcej energii do pozostawania w ruchu. Wiąże się to ze zwiększonym spalaniem paliwa. Opony o małych oporach toczenia są w stanie wpłynąć na spadek jego zużycia nawet o 0,25 litra na 100 km. Za poziom oporów toczenia opony na etykiecie unijnej mogą otrzymać klasy od A do G, ale warto wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia modeli lepszych i gorszych. Taką samą ocenę – „E” na etykiecie unijnej w kategorii „spalanie paliwa” uzyskało jeszcze 7 innych produktów spełniających kryteria – opony 165/60 R15 (rozmiar) oraz letnie (sezon). Hamowanie na mokrym – ocena B Etykieta unijna informuje między innymi o poziomie przyczepności opon na mokrej nawierzchni. Parametr ten jest oceniany w pomiarze drogi hamowania i siły tarcia opon w wyżej wspomnianych warunkach. Za przyczepność na mokrej nawierzchni dany model może otrzymać klasy od A do G. Warto jednak wiedzieć, że klasa D nie jest używana dla lepszego rozgraniczenia opon o lepszych i gorszych parametrach, a modele z klasą G są po prostu niebezpieczne i nie dopuszcza się ich do sprzedaży. Hałas na zewnątrz – 70 dB Etykieta unijna (hałas zewnętrzny) w porównaniu do pozostałych parametrów nie przewiduje nadawania klas odpowiadających literom alfabetu. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem umieszczania 3 fal i wyniku pomiaru hałasu w dB. Decyzja o umieszczeniu akurat tego parametru wynika z realizacji przez UE polityki ochrony środowiska – warto pamiętać, że mierzona jest tu wartość hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony, a nie tego słyszanego w kabinie pojazdu, co często ma kluczowe znaczenie dla kierowców. Wynik „70 dB” na etykiecie unijnej w kategorii „hałas zewnętrzny” uzyskało jeszcze 7 innych produktów spełniających kryteria – opony Comfort-Life 2 (model) oraz 15 cali (średnica).
Firma Semperit (marka Continental)
Decydując się na opony do swojego auta, warto postawić na ogumienie firmy Semperit – austriackiej marki, której korzenie sięgają 1850 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i ciągłemu rozwojowi, oponom Semperit zaufali kierowcy z ponad 100 krajów na całym świecie, a ich doskonały stosunek jakości do ceny i wytrzymałość sprawia, że użytkownicy pozostają wierni producentowi przez wiele lat. Od 1985 roku firma należy do niemieckiego koncernu Continental, w rezultacie czego posiada nowoczesną i rozwiniętą sieć dystrybucji, a także dostęp do nowoczesnych technologii produkcyjnych.
Symetryczna rzeźba bieżnika
Model Comfort-Life 2 (Semperit) wyposażony został w symetryczną rzeźbę bieżnika. Bieżnik symetryczny to rzeźba, w której obie połówki mają taki sam kształt, a opona pracuje w jednakowy sposób niezależnie od kierunku jazdy i sposobu montażu. Takie rozwiązanie przekłada się na dość przeciętne osiągi (szczególnie przy wyższych prędkościach i na mokrej nawierzchni), dlatego w przypadku opon osobowych takie rozwiązanie jest obecnie stosowane niezwykle rzadko. Do zalet takich produktów należy przede wszystkim niska cena (dotyczy aut osobowych). Opony symetryczne można częściej spotkać w przypadku samochodów dostawczych.
Oznaczenia 77H
Napisy „77” oraz „H” umieszczone na boku opony, najczęściej za jej rozmiarem to kolejno indeks nośności (do 412 kg) oraz prędkości (do 210 km/h). Pamiętajcie, że nie wolno ich lekceważyć podczas wyboru opon letnich.
Opona letnia
Semperit Comfort-Life 2 165/60 R15 należy do grupy opon letnich. Opony letnie mają za zadanie zapewnić bezpieczne i komfortowe prowadzenie samochodu na suchej i mokrej nawierzchni w temperaturach od 7 stopni powyżej zera aż po typowe dla letnich upałów. Wiele opon letnich oferuje także małe opory toczenia, które wpływają na poziom spalania paliwa przez samochód. Opony letnie najczęściej są wyposażone w bieżnik kierunkowy lub asymetryczny (rzeźba symetryczna występuje jedynie w oponach dostawczych czy ciężarowych). Przed zakupem opon letnich warto zapoznać się z ich etykietami, wynikami testów i opiniami użytkowników na temat poszczególnych modeli.
Gwarancja na opony Comfort-Life 2
Podobnie jak inne marki wchodzące w skład giganta oponiarskiego Continental, także opony Semperit obowiązują warunki gwarancji ustanowione przez tę niemiecką firmę. Gwarancja trwa przez 5 lat od daty produkcji i obejmuje uszkodzenia oraz deformacje powstałe z winy producenta, wad produkcji czy zastosowanego materiału. Użytkownik opon musi być świadomy, że im dłużej oponę użytkuje, tym trudniejsze będzie uznanie reklamacji, ponieważ większość wad opony ujawnia się przy jej montażu i na początku użytkowania.
Opinie kierowców rozmiaru 165/60 R15 o oponach Semperit Comfort-Life 2
Kierowcy decydujący się na opony letnie oczekują od nich zoptymalizowanych osiągów na różnych nawierzchniach i podczas zróżnicowanej pogody, niewygórowanej ceny oraz trwałości. To wszystko zapewnia Semperit, co jego użytkownicy podkreślają w opiniach pozostawianych w Internecie. Kierowcy piszą „to doskonałe opony na lato – auto prowadzi się dobrze w mieście i na trasie, jestem też pozytywnie zaskoczony komfortem jazdy”, „bezpieczne i trwałe, ale nie jestem zdziwiony, bo to już mój kolejny komplet od tego producenta”.
xxxxx
yyyyy