Korzyści z mchu

Maty i panele z mchem chrobotek ekonomicznym i łatwym w utrzymaniu rozwiązaniem oferującym wiele korzyści dla środowiska. Pokrycia z mchu oferują prosty biofilny element projektowy dla zewnętrznych powierzchni budynków. Ta warstwa żywego mchu poprawia jakość powietrza w mieście poprzez pochłanianie CO2, wychwytywanie zanieczyszczeń i chłodzenie otaczającego powietrza. Robi też niesamowite rzeczy dla budynku.

Od blisko 500 milionów lat mech, pierwsza roślina naziemna, oczyszcza i natlenia powietrze tu na ziemi. Uważa się, że nasza obecna atmosfera powstała 450 milionów lat temu, kiedy mchy pokryły planetę.

Zdrowsze środowisko — jak to działa.

Mech ma chyba najlepsze właściwości oczyszczające i dotleniające powietrze ze wszystkich roślin. Wynika to po części z ogromnej powierzchni roślin mchów. Mech jest zasadniczo „zielonym płucem”, wychwytującym wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, alergeny i szkodliwe cząstki. Mech i towarzyszące mu pożyteczne drobnoustroje faktycznie „żywią się” tymi cząsteczkami, ponieważ mech pobiera wszystkie składniki odżywcze z powietrza i wody – nie ma korzeni!

Popraw samopoczucie

Wiele nowoczesnych budynków cierpi z powodu złej jakości powietrza w pomieszczeniach i nijakich, „niezielonych” przestrzeni. Zastałe, suche, zanieczyszczone i ubogie w tlen powietrze przyczynia się do niższej produktywności, krótszego czasu skupienia uwagi i zwiększonej liczby zachorowań.

Wprowadzenie ścian z mchem i roślinami do Twojego wnętrza znacznie poprawi wizualne aspekty Twojego wnętrza. Zieleń zapewni dobre samopoczucie, relaks, a nawet może poprawić produktywność.

Poprawa efektywności budynku

Systemy ścian i dachów z mchu na zewnątrz budynków mogą mieć dramatyczny wpływ na koszty ogrzewania i chłodzenia, zapewniając trwałość budynku i oczywiście dramatycznie wpływać na jakość i temperaturę otaczającej przestrzeni powietrznej. Pokrycie budynku mchem może dosłownie zmienić go w żywy i oddychający organizm!

Korzyści z jonów ujemnych

Czy zauważyłeś, jak czujesz się bardziej spokojny i pełen energii na plaży, nad jeziorem lub podczas wędrówki po lesie wzdłuż meandrującego strumienia? Jony ujemne.

Liście roślin wytwarzają jony ujemne, a żadna roślina nie ma większej powierzchni liści niż mech. Te ujemne jony przyciągają dodatnio naładowane cząstki unoszące się w powietrzu (zanieczyszczenia) wszelkiego rodzaju swoim ujemnym ładunkiem, a następnie w końcu połączone cząstki stają się wystarczająco ciężkie, aby spaść z przestrzeni powietrznej – lub w tym przypadku na ścianę lub dach z mchu, gdzie są wychwytywane i dalej łamane przez naturalnie występujące drobnoustroje tlenowe, które rezydują w mchu. Mech faktycznie wykorzystuje te związki jako składniki odżywcze.

Czy ściany z mchu pachną?

Po zainstalowaniu wielu ścian z mchu w przestrzeniach komercyjnych i publicznych jest to pytanie, które często nam się zadaje.

Kiedy ostatnio wybrałeś się na spacer po lesie? Czy pamiętasz uczucia i zapachy natury, które dawały Ci świeżą energię?

Nie różni się to zbytnio od naszych naturalnych ścian z mchu.

Powietrze w lesie pachnie bardzo naturalnie i jest doskonałym połączeniem z matką naturą, dzięki czemu jest idealne do relaksu i odmłodzenia.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy, nie jest idealnym rozwiązaniem, aby te mniej znane zapachy były częścią odnowionej przestrzeni.

Zapewniamy, że naturalny, pozyskiwany w sposób zrównoważony (hodowany, a nie po prostu zbierany na wolności) i konserwowany ma zwykle bardzo podobne cechy, jeśli chodzi o zapach; w końcu lasy są ojczyzną wszystkich gatunków mchów występujących na wolności!

Prawdziwie zachowane ściany z mchu często mają unikalny drzewno-ziemny zapach. Świeże, po wyjęciu z pudełka ściany z mchu mogą wydzielać zapach natury przez pierwsze 1-3 tygodnie po instalacji, w miarę jak klimatyzują się do otoczenia.

Nie musisz się jednak martwić o nowe naturalne aromaty w Twojej przestrzeni! Po tym krótkim czasie zapach zniknie i stanie się niezauważalny. Dzieje się tak dlatego, że chociaż zachowane ściany z mchu są roślinami naturalnymi, a nie sztucznymi. Stosowany przez nas nietoksyczny proces konserwacji pozwala mechowi zachować jego naturalny zapach, świeżość, konsystencję i wygląd bez potrzeby użycia wody, gleby lub nawozów do ich utrzymania.

Biorąc pod uwagę, że ściany z mchu są wykorzystywane do aranżacji wnętrz, wejście do pomieszczenia, w którym niedawno zamontowano ściany z mchu, może pachnieć inaczej. Dlatego zapach może wydawać się „nienaturalny”. Podobnie jak w przypadku nakładania świeżej farby w nowych lub remontowanych pomieszczeniach, zapach będzie początkowo wyraźnie wyczuwalny, ale po pewnym czasie zniknie i stanie się częścią atmosfery pomieszczenia.

Dla większości ludzi zapach nie będzie zbytnio przeszkadzał. Jeśli masz szczególnie wrażliwy nos, zalecamy użycie naturalnych neutralizatorów zapachów w pomieszczeniu, w którym zainstalowano ścianę z mchu. Pomoże to przeciwdziałać wszelkim tymczasowym naturalnym zapachom ze ściany mchu bez szkody dla samego mchu. Nie zalecamy używania go do bezpośredniego natryskiwania ścian z mchu, ponieważ jakakolwiek ciecz może uszkodzić konserwację i sukces Twojej bujnej ściany.

Zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania, aby pomóc Ci poznać moc ścian z mchu!