Żywe zielone ściany. Być może słyszałeś o nich i myślałeś, że to tylko najnowsza moda na projektowanie. Jednak koncepcja sięga lat 30. XX wieku.
Nie są już przedmiotem zainteresowania firm architektonicznych starających się zdobyć nagrody za wzornictwo, ale przyciągają uwagę firm różnej wielkości, które chcą poprawić swoje ekologiczne referencje. Ten kompletny przewodnik wprowadzi Cię w te piękne struktury zieleni, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.


Ogólne pytania dotyczące zielonej ściany
• Czym są żywe zielone ściany z mchów i innych roślin?
• Z czego wykonane są zielone ściany?
• Jak działają zielone ściany?
• Kiedy wynaleziono żywą zieloną ścianę?
• Czy istnieją różne rodzaje żywych zielonych ścian?
• Czy żywe zielone ściany są drogie?
• Jak długo trwają żywe zielone ściany?


Korzyści z zielonych ścian
• Jakie są zalety żywych zielonych ścian?
• Jak zielone ściany pomagają środowisku?
• Jak żywe zielone ściany poprawiają jakość powietrza?
• Jakie są wizualne korzyści płynące z żywych zielonych ścian?
• Czy żywe zielone ściany są dobre dla budynków?
• Czy żywe zielone ściany mogą obniżyć koszty energii?
• W jaki sposób zielone ściany pomagają zmniejszyć poziom hałasu?
• Czy zwiększają wartość nieruchomości?
• Czy zielone ściany sprzyjają morale pracowników?


Rośliny stosowane do zielonych ścian
• Jakie rodzaje roślin są używane w żywych zielonych ścianach?
• Jakie gatunki roślin rozwijają się w żywych, zielonych ścianach?
• Czy żywe zielone ściany można wykorzystać do uprawy żywności?


Instalacja i konserwacja zielonej ściany
• Kiedy zielone ściany są używane w pomieszczeniach?
• Czy żywa zielona ściana może mieć indywidualny projekt?
• Gdzie można zastosować żywe zielone ściany?
• Czy mogę zainstalować zieloną ścianę w moim domu?
• Czy żywe zielone ściany są trudne do utrzymania?
• Jak podlewać żywą zieloną ścianę?
• Czy żywe ściany mogą przetrwać w każdych warunkach pogodowych?


Ogólne pytania dotyczące zielonej ściany


Czym są żywe zielone ściany?
Żywe zielone ściany to panele roślin, uprawiane pionowo za pomocą hydroponiki, na konstrukcjach, które mogą być wolnostojące lub przymocowane do ścian. Żywe zielone ściany nazywane są również ogrodami wertykalnymi, zielonymi ścianami, żywymi ścianami lub ecowallami.
Z czego wykonane są zielone ściany?
Żywe zielone ściany składają się z roślin, które są umieszczane w podłożu uprawowym, a następnie umieszczane na ścianach budynków i posesji, aby zapewnić zieleń i korzyści płynące z roślin, ale wykorzystując minimalną przestrzeń poziomą.
Zielona ściana mogą się składać z różnych systemów, które są montowane w częściach na konstrukcji, która utrzymuje rośliny i ich odpowiednie podłoża na ścianie. Niektóre z zielonych ścian zawierają również system, który umożliwia automatyczne podlewanie roślin.
Produkty Green Wall wykorzystują różnorodne rośliny w ich tworzeniu, w oparciu o potrzeby klientów i szereg czynników, które wpływają na ich instalację i konserwację.
Jak działają zielone ściany?
Zielone ściany są konstruowane w taki sam sposób, jak prawdziwe ściany. Są one zbudowane ze szkieletowej konstrukcji, która jest zawieszona z częściami zawierającymi rośliny i kwiaty, które tworzą Zieloną Ścianę. Jeśli chodzi o samo funkcjonowanie zielonej ściany, wiele zależy od rodzaju zainstalowanego systemu zielonej ściany. Niektóre zielone ściany mają ukryte rury, które zapewniają mechanizm samonawadniania, aby utrzymać rośliny w zdrowiu, podczas gdy inne wymagają ręcznego podlewania.
Jeśli chodzi o to, jak korzyści płynące z zielonych ścian wpływają na Twój biznes, to wynika z samych żywych roślin. Rośliny naturalnie pobierają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, a następnie wydalają świeży, czysty tlen. Zielone ściany pomagają również tłumić hałas i zapewniają korzyści związane z biofilnym designem: koncepcją, zgodnie z którą ludzie pracują lepiej i czują się lepiej, gdy mają dostęp do natury w miejscu pracy.
Zielone ściany zawierają dużą ilość roślin na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, poziomo. Dzięki zastosowaniu ścian i wysunięciu się w górę, rośliny, zapewniające maksymalne korzyści, są instalowane bez zmniejszania przestrzeni na podłodze.

Kiedy wynaleziono żywą zieloną ścianę?
Pomysł na żywe zielone ściany został po raz pierwszy opatentowany przez Stanleya Harta White’a w 1938 roku, jednak to nazwisko Patricka Blanca rozbrzmiewa w branży. Po stworzeniu jednej z najsłynniejszych zielonych ścian w Musee du Quai Branly w Paryżu został wyznaczony na ojca chrzestnego „ściany roślinnej”, co zapoczątkowało rewolucję w zrównoważonej architekturze.
Obecnie znane jako zielone fasady, rośliny prawdopodobnie rosły na budynkach od momentu położenia pierwszego kamienia. Żywe zielone ściany to kolejne pokolenie, różniące się od pnączy takich jak bluszcz, ponieważ są misternie zaplanowanymi zbiorami roślin trzymanymi w strukturze z dala od budynku.
Te cudowne struktury przywracają naturę do środowisk miejskich. W miarę powiększania się betonowej dżungli i wzrostu zanieczyszczenia, zastosowanie żywych zielonych ścian może odwrócić ten trend. Dzięki starannie dobranym doborom roślin w nowatorskim projekcie, żywe zielone ściany zostały opracowane, aby pomóc przywrócić naturalną równowagę.
Czy istnieją różne rodzaje żywych zielonych ścian?
Zielone ściany są zorganizowane w systemy paneli i tac lub ściany wolnostojące, co oznacza, że ​​istnieje ściana odpowiednia dla każdej przestrzeni.
• Systemy panelowe, mają rośliny wstępnie wyrośnięte z paneli i mogą być używane wewnątrz lub na zewnątrz, w każdym klimacie.
• Są również zielone ściany które są popularne w ekspozycjach wewnętrznych. Rośliny są wstępnie uprawiane poza terenem zakładu i umieszczane w ścianie, co zapewnia dużą wszechstronność, którą można wykorzystać do pokrycia całych powierzchni lub zaprojektować jako żywą sztukę.
• Ściany wolnostojące są najczęściej używane w pomieszczeniach i najłatwiej je zmienić, zmieniając miejsce lub zmieniając rośliny.
Czy żywe zielone ściany są drogie?
Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii, systemy zielonych ścian nie są tanie, ale istnieje wiele poziomów cenowych, które odpowiadają Twojemu budżetowi.
Najtańszą opcją są ściany, w których rośliny są sadzone na miejscu, który zmniejsza koszt wstępnego wzrostu roślin w innym miejscu. Jednak nie będzie pełnego pokrycia roślin i może minąć rok, zanim rośliny zaczną kwitnąć.
Alternatywnie, zielone ściany, które są gotowe po instalacji, wymagają wcześniejszej uprawy.
„Niektóre systemy wstępnie hodują rośliny w szkółce przez 8-12 tygodni. Cena odzwierciedla fakt, że płacisz szkółce, płacisz za nawozy i konserwację, a następnie wysyłasz je na miejsce, gdzie są instalowane.
Jak długo trwają żywe zielone ściany?
Jako stosunkowo nowa technologia, żywotność żywych zielonych ścian jest trudna do określenia z całą pewnością. Zaobserwowano, że sprzęt, panele i pożywki mogą przetrwać do 25 lat, jednak trudniej jest ustalić, jak długo przetrwają rośliny.
„Trudno powiedzieć, jak długo będą żyć rośliny. Będą żyć, dopóki ich korzeniom nie zabraknie miejsca, więc nie będą w stanie urosnąć. Trudno podać dokładną datę, ale rośliny mogą potencjalnie rosnąć w swoich panelach w sposób zrównoważony przez co najmniej pięć do dziesięciu lat, zanim będą musiały zostać wymienione.
Jeśli masz system tac, z którego rośliny można wyjmować i wkładać, przetrwają tylko około roku, a potem trzeba je wymienić”.

Jak długo trwają żywe zielone ściany?
Jako stosunkowo nowa technologia, żywotność żywych zielonych ścian jest trudna do określenia z całą pewnością. Zaobserwowano, że sprzęt, panele i pożywki mogą przetrwać do 25 lat, jednak trudniej jest ustalić, jak długo przetrwają rośliny.
„Trudno powiedzieć, jak długo będą żyć rośliny. Będą żyć, dopóki ich korzeniom nie zabraknie miejsca, więc nie będą w stanie urosnąć. Trudno podać dokładną datę, ale rośliny mogą potencjalnie rosnąć w swoich panelach w sposób zrównoważony przez co najmniej pięć do dziesięciu lat, zanim będą musiały zostać wymienione.
Jeśli masz system tac, z którego rośliny można wyjmować i wkładać, przetrwają tylko około roku, a potem trzeba je wymienić”.

Korzyści z zielonych ścian
Jakie są zalety żywych zielonych ścian?
Ponieważ w miastach zabraknie nam terenów zielonych, żywe zielone ściany mogą zamienić przestrzenie miejskie z powrotem w coś naturalnego i pięknego. Mogą również poprawiać jakość powietrza i zapewniać korzyści zdrowotne.
Jak zielone ściany pomagają środowisku?
Zielone ściany pomagają środowisku w taki sam sposób, w jaki rośliny pomagają środowisku. Rośliny pomagają oczyścić powietrze. Pomagają zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem, ponieważ mają możliwości redukcji hałasu. Zmniejszają ilość tlenku węgla w powietrzu i odfiltrowują zanieczyszczenia, wdychając je, a następnie wymieniając na czysty, świeży, czysty tlen.
Jak żywe zielone ściany poprawiają jakość powietrza?
Od czasu rewolucji przemysłowej nowoczesne postępy zwiększyły zanieczyszczenie powietrza. W obszarach zabudowanych zanieczyszczające gazy i cząstki stałe sprawiają, że nasze powietrze staje się toksyczne, ale możemy wykorzystać naturę, aby odwrócić powodowane przez nas szkody.
Jako dzieci uczymy się, że rośliny naturalnie usuwają dwutlenek węgla i wytwarzają powietrze bogate w tlen. Mniej jednak wiadomo, że filtrują one również otaczające je powietrze, pochłaniając i oczyszczając zanieczyszczenia. Ten naturalny efekt potęguje sama ilość roślin w żywych, zielonych ścianach.
Niedawne badanie skuteczności zielonej infrastruktury w poprawie jakości powietrza w miejskich kanonach ulicznych (przerwy między dużymi budynkami) wykazało, że żywe zielone ściany mogą mieć duży wpływ. Te luki są gorącymi punktami dla szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu i cząstki stałe, ale wykazano, że żywe zielone ściany zmniejszają poziomy odpowiednio o 40% i 60%.
Nie tylko zanieczyszczenia na zewnątrz są powodem do niepokoju, ponieważ w środku znajduje się wiele toksyn, które mogą również niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.
Syndrom chorego budynku to problem współczesności. Budynki i biura wypełniają niewidzialne toksyczne opary, od mebli po wystrój, które bezgłośnie nas duszą. Ma to szczególne znaczenie przy rosnącej liczbie osób pracujących w pomieszczeniach; zgłoszone 80-90% mieszkańców Ameryki Północnej spędza znaczną część dnia w domu.
Niezliczone toksyny są wysysane z naszego środowiska wewnętrznego, takie jak formaldehyd, lotne związki organiczne, trichloroetylen, tlenek węgla i benzen, żeby wymienić tylko kilka. Od dawna wiadomo, że dodanie roślin biurowych może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, a wewnętrzne zielone ściany właśnie to robią, ale na znacznie większą skalę, co może przynieść korzyści mieszkańcom budynku.

Jakie są wizualne korzyści płynące z żywych zielonych ścian?
Nasze nowoczesne społeczeństwo skupia się na wizerunku i nic nie przebije natury pod względem piękna. Dobrze zaprojektowana, kwitnąca zielona ściana może radykalnie poprawić wygląd budynku, dodając kolor i teksturę, które nie wyjdą z mody.
Każda ściana jest specjalnie zaprojektowana, przy użyciu różnych odmian roślin, które mogą różnić się kolorem, wzrostem i kwiatami, aby stworzyć żywą sztukę, a nie trawnik z boku budynku.
Czy żywe zielone ściany są dobre dla budynków?
Na budynki negatywnie wpływają zmieniające się temperatury, które powodują rozszerzanie się i kurczenie materiałów, co z czasem prowadzi do niszczenia, pęknięć i szczelin.
Żywe ściany zewnętrzne zapewniają budynkom ochronę nie tylko przed wahaniami temperatury, ale także poprzez odprowadzanie wody z dala od ścian podczas ulewnego deszczu i ochronę przed promieniowaniem UV.


Czy żywe zielone ściany mogą obniżyć koszty energii?
Rozwój środowisk miejskich spowodował niepokojący efekt uboczny. Nazywany efektem miejskiej wyspy ciepła, badania wykazały, że obszary metropolitalne są znacznie cieplejsze niż obszary wiejskie. Ten wzrost temperatury ma negatywny wpływ na środowisko; od rosnącego zapotrzebowania na energię latem po zanieczyszczenie powietrza i emisje.
Żywe zielone ściany pomagają zniwelować ten problem, zapewniając cień przed działaniem bezpośredniego światła słonecznego. Ponadto, w przeciwieństwie do cegły czy betonu, powierzchnie roślin nie gromadzą energii słonecznej, ale ją odbijają. Zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne pomagają aktywnie chłodzić powietrze latem w procesie zwanym ewapotranspiracją, zmniejszając potrzebę chłodzenia budynku.
Ale zalety zielonych ścian nie kończą się wraz z latem. Panele, w tym nośniki wzrostu, izolują budynek i obniżają koszty energii potrzebnej do ogrzewania budynku zimą, a także

Jak pomagają obniżyć poziom hałasu?
Rośliny są od dawna używane do zmniejszania poziomu hałasu na autostradach i innych hałaśliwych drogach w Ameryce Północnej i Europie. Żywe zielone ściany rozwijają tę ideę. Roślinność naturalnie blokuje dźwięki o wysokiej częstotliwości, podczas gdy konstrukcja nośna może pomóc w zmniejszeniu hałasu o niskiej częstotliwości.
Wraz ze wzrostem wykorzystania zielonych ścian może to znacznie zmienić się w środowisku miejskim. Wyeliminowanie zgiełku zgiełku, do którego musieliśmy się przystosować.
Czy zwiększają wartość nieruchomości?
Zarówno właściciele budynków komercyjnych, jak i domów mogą uzyskać w niektórych krajach specjalne certyfikary, spełniając określone kryteria ekologiczne.
Instalacja żywych zielonych ścian, wewnątrz lub na zewnątrz są gwarancją niskiego zużycia wody i wydajnego nawadniania, co może pomóc firmom wykazać ich zaangażowanie w zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązania. To z kolei pomaga zwiększyć wartość nieruchomości, dając pozytywny odbiór nowoczesnego budynku o zwiększonym śladzie węglowym.
Czy zielone ściany sprzyjają morale pracowników?
Samo przebywanie blisko roślin może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Rzeczywiście, badania wykazały, że nawet obserwowanie przyrody w środowisku pracy może zwiększyć satysfakcję z pracy. Zainstalowanie nowoczesnej konstrukcji, takiej jak zielona ściana, to także wiadomość dla pracowników, że są zatrudnieni w firmie, która dba o zapewnienie im przyjemnego środowiska pracy.
Rośliny zielone ściany
Jakie rodzaje roślin są używane w żywych zielonych ścianach?

Ponieważ każda żywa zielona ściana jest indywidualnie projektowana pod konkretny projekt, wszystkie ściany są inne.
„Rośliny do użytku na zewnątrz są wybierane w oparciu o strefę klimatyczną, ponieważ ważne jest, aby używać właściwych roślin w odpowiednich strefach. Wybierane są rośliny, które przetrwają w strefie wyższej niż klimat miejsca.
Jakie gatunki roślin dobrze się rozwijają w żywych, zielonych ścianach?
„Istnieją podstawowe gatunki roślin, które dobrze radzą sobie w zielonych ścianach, w szczególności te, które mają szeroki zakres tolerancji. Niektóre rośliny są bardzo wybredne i bardzo szybko się degradują, więc jeśli nie dostaną wystarczającej ilości wody, bardzo szybko upadną. Podczas gdy inne rośliny mają nieco dłuższy okres karencji, w którym nie obumierają tak szybko i są w stanie lepiej przystosować się do swojego środowiska”.
Czy żywe zielone ściany można wykorzystać do uprawy żywności?
Niektóre systemy są zaprojektowane specjalnie do ziół i warzyw, a ogrody wertykalne mogą być doskonałym rozwiązaniem do uprawy żywności w przypadku braku miejsca.
Jednak zazwyczaj nie zaleca się instalowania zielonych ścian w restauracjach:
„Używanie zielonych ścian do uprawy żywności w pomieszczeniach nie jest czymś, co sugerujemy. Chociaż nie ma powodu, dla którego nie można tego zrobić, po wyhodowaniu roślin i ich odcięciu pozostawiasz pustą ścianę. Wnętrza restauracji najczęściej nie mają potrzebnego oświetlenia. Jest też mniej niż zadowalająca estetyka lampek wzrostu i pustka ściana po ścięciu warzyw i ziół.”
Instalacja i konserwacja zielonej ściany
Kiedy zielone ściany są używane w pomieszczeniach?

Zielone ściany stosowane są w pomieszczeniach dla firm i nieruchomości, które chcą stworzyć niepowtarzalną przestrzeń dekoracyjną. Zielona ściana to świetna opcja dla każdej firmy, która chce czerpać korzyści z roślin, ale ma obawy co do zajmowanej powierzchni. Zielone ściany dodają koloru i niepowtarzalnego elementu wystroju do holi, sal konferencyjnych, korytarzy i recepcji.
Zielone ściany stanowią silną deklarację wizualną dla klientów i potencjalnych klientów. Zapewnia również wszystkie udokumentowane zalety roślin w budynkach i środowisku pracy. Zielona ściana włączona do biofilnego planu projektowego może pomóc zwiększyć kreatywność, zmniejszyć absencję oraz inne problemy w miejscu pracy.

Czy żywa zielona ściana może mieć indywidualny projekt?
W oparciu o fachowe doradztwo, ściany mogą być zaprojektowane zgodnie z wymaganiami klienta. Oznacza to, że istnieją czynniki, które mogą decydować o całościowym projekcie, w tym konsultacje, które rośliny zostaną użyte spośród tych, które przetrwają w strefie klimatycznej, a także, w przypadku systemów niektórych firm, kontrola nad aranżacją, aby możliwe było stworzenie indywidualnego wzór, logo lub ekrany telewizyjne.
Gdzie można zastosować żywe zielone ściany?
Żywe ściany można dopasować zarówno do nowych budynków, jak i do renowacji, od pełnych przygód projektów ogrodów po duże projekty komercyjne. Całkowicie uniwersalne, mogą być instalowane wewnątrz biur lub mocowane na zewnątrz budynków.
Sektory publiczne z pewnością odniosą korzyści z korzyści środowiskowych systemów, które przyczynią się do osiągnięcia celów redukcji CO2, ale każda branża może czerpać z tego korzyści.
Czy mogę zainstalować zieloną ścianę w moim domu?
Elastyczność zielonych ścian sprawia, że ​​doskonale sprawdzają się we wszystkich środowiskach. Podobnie jak w przypadku biurowców, żywe zielone ściany można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Wszyscy specjaliści od dobrych żywych zielonych ścian będą mogli omówić Twoje wymagania i zaprojektować rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Czy żywe zielone ściany są trudne do utrzymania?
Prosta odpowiedź brzmi tak, ale dobrą wiadomością jest to, że klienci nie są pozostawieni samym sobie, aby zająć się początkową konserwacją. Matt Hills wyjaśnił tę kwestię.
„Aby zapewnić sukces ściany, konserwacja zielonej ściany ma kluczowe znaczenie. Większość firm nalega na obowiązkową roczną gwarancję na swoje zielone ściany. W Ambiusie musi to nastąpić, zanim będziemy mogli przystąpić do instalacji. Dbamy o to, aby ściana była prawidłowo zamontowana, a następnie właściwie utrzymywana przez pierwszy rok. Następnie możemy dalej pielęgnować ścianę w zależności od preferencji klienta.
To najbardziej krytyczny czas dla zielonych ścian, zwłaszcza pierwszych kilku miesięcy. Niezbędne jest odpowiednie nawadnianie i odpowiedni czas. Stawką jest reputacja nasza i naszych klientów, dlatego ważne jest, aby wszyscy zaangażowani w to upewnili się, że rośliny nie ulegną awarii”.
Jak podlewać żywą zieloną ścianę?
Większość zielonych ścian jest zaprojektowana z systemem nawadniania kropelkowego, który maksymalizuje zużycie wody i jest skonfigurowany przy użyciu zautomatyzowanego systemu, który synchronizuje nawadnianie w celu zminimalizowania strat wody.
Najbardziej wydajne są systemy recyrkulacji. Wielokrotnie wykorzystują wodę, pompując ją od dołu do góry, aż woda nie pozostanie. Zbiornik jest następnie uzupełniany. Alternatywnie, nawadnianie bezpośrednie jest opcją dla przestrzeni, w których nie ma miejsca na zbiorniki.
Czy żywe ściany mogą przetrwać w każdych warunkach pogodowych?
Rośliny zewnętrzne są specjalnie dobierane tak, aby ściany były w stanie sprostać pogodzie w jednym konkretnym miejscu.
„Każdy obszar ma mikroklimat. Na przykład dziedziniec może być zupełnie inny niż to, co znajduje się na zewnątrz lub obok. Dopóki nie zainstalujesz zielonej ściany, nie możesz być pewien dokładnych warunków. Dlatego ważna jest konserwacja i roczna gwarancja – aby zarządzać niezbędnymi regulacjami w mikroklimacie”.
Zimą rośliny, jak każda inna, przejdą w stan uśpienia, ale estetyka ścian w różnych porach roku jest rozważana na etapie projektowania.
„Aspektem, który dotyczy całego projektu, który zostanie omówiony z klientem, jest to, czy chce on zielony przez cały rok. Są rośliny, wiecznie zielone, które zmieniają kolor, ale zachowują liście przez zimę, ale są one ograniczone do kilku gatunków. Pogoda ma wpływ – część konserwacji ma na celu dostosowanie systemu do warunków panujących w budynku”.
Żywe zielone ściany to przyszłość. Z korzyścią dla zdrowia i szczęścia, są rewolucją, która chce widzieć koniec betonu i początek odzysku przestrzeni miejskiej przez naturę.