Poniżej kilka najważniejszych zasad jak dbać o mech w domu.

1. Czy mech trzeba podlewać?

Nie. Każdy mech jest porostem, który do życia potrzebuje tylko odpowiedniej wilgoci i sam, naturalnie pozyskuje ją z powietrza.

Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to ochrona rośliny przed słońcem lub klimatyzacją. Zarówno jeden jak i drugi wysuszają powietrze, zmniejszają wilgotność. Dlatego należy wybrać miejsce, które ni jest narażone bezpośrednio na wysuszanie. 

2. Mech w pomieszczeniu klimatyzowanym?

Jeśli w pomieszczeniu jest zainstalowana klimatyzacja to zastosowanie nawilżacza powietrza powinno pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności czyli ok 50%.

3. Czy mech wydziela zapach?

Mech emanuje brzydkim zapachem w sytuacji gdy był słabej jakości lub został doprowadzony do nadmiernego wysuszenia. Dlatego najlepiej kupować tylko od sprawdzonych, certyfikowanych dostawców.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że mech pochodzi z lasu a jego naturalne środowisko to podmokłe podłoże dlatego jak wszystkie rośliny wydziela leśny zapach.

4. Co zrobić, gdy chrobotek zacznie tracić kolor?

Wszystkie zmiany koloru mchu to efekt utraty wilgotności. Brak słońca to drugi element wpływający na utratę koloru mchu. W takiej sytuacji najlepiej jest zmienić miejsce gdzie wisi obraz z mchem. Im szybciej zmienimy miejsce tym lepiej dla naszego obrazu.

5. Co zrobić, gdy mech stwardnieje? 

Stwardnienie to przede wszystkim efekt suchości powietrza. Może zdarzyć się tak, że mech zatrzyma żywy kolor, ale będzie bardzo twardy. To oznaka, że znajduje się w zbyt suchym miejscu. Zraszanie nie jest zalecena gdyż nie jest pozbyciem się problemu a jedynie środkiem zaradczym tymczasowym.

Wystarczy, że zmienimy miejsce na wilgotniejsze i damy kilka dni czasu, powinna wrócić do normy.

Rekomendowana wilgotność to 50-70%.

6. Jakie miejsca są złe dla ramki z mchem?

Silnie nasłonecznione lub takie, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzacji lub wentylacji. Kuchnia to również zły pomysł gdyż mech działa jak filtr poprzez pobieranie wody z otoczenia a zatem w kuchni może pochłaniać sole, tłuszcze i inne efekty gotowania, smażenia itp.

Bliskość kaloryferów to również złe miejsce poprzez tendencję do osuszania powietrza.

7. Czy mech nadaje się do łazienki?

Tak, łazienka to jedno z lepszych miejsc dla mchu i jego rozwoju. Ważnym aspektem jest jednak sposób impregnacji ramki obrazu w którym się znajduje. Ciągłe narażenie na duże zmiany wilgotności w łazience mogą spowodować uszkodzenia ramki. W przypadku łazienki polecamy połączenie mchu z betonem architektonicznym.

8. Jaka wilgotność jest dobra dla chrobotka?

 Mech bardzo dobrze czuje się w wilgotności w przedziale od 40 do 60%. Jest to również idealna wilgotność dla człowieka.

9. Jak długo chrobotek wygląda świeżo?

Jeżeli kupimy mech ze sprawdzonego profesjonalnego źródła to jego trwałość nierzadko wynosi ponad 10 lat. Z naszych doświadczeń najlepsze okazy w idealnych warunkach mogą przetrwać nawet 15 lat.

10. Jak dbać o nasłonecznienie dla mchu?

Mech nie wymaga do prawidłowego rozwoju światła słonecznego ani lampowego. Światło nie jest wymagane. 

UWAGA: słońce jest wręcz głównym przeciwnikiem chrobotka (wysusza powietrze z wilgoci) i jest to główny czynnik (obok klimatyzacji) od którego, należy chronić roślinę.

11. Czy mech w ramce to dobry pomysł na prezent?

Dekoracje z tym porostem mają wiele zalet jako prezenty:

  • wymagają bardzo mało uwagi/opieki (przez co oszczędzają czas osoby obdarowanej)

  • oryginalne i zaskakujące (wciąż mało rozpoznawalne w naszym kraju)

  • długowieczne (dzięki impregnacji, utrzymają się nawet do 10 lat)

  • łączą modę oraz ekologię 

Zawsze wyposażymy osobę obdarowaną w pisemne wskazówki, ale większość opieki, sprowadza się do poinformowania bliskiej osoby, aby uchroniła chrobotka od słońca.

Polecam również naszym klientom unikalne, niespotykane stoły z żywicy na wymiar.